2010. február 15., hétfő

JBoss hibakeresés

Mostanában elég sokat szívtunk néhány hibával egy JBoss-on futó rendszerben. A legtöbb hiba persze fejlesztéskor rögtön szemet szúr, vagy ha mégsem, úgy a log alapján hamar megtalálható az oka, van azonban néhány elég nehezen felderíthető. A legutálatosabb, mikor a nem optimális kód, vagy egy rejtett (akár több metódus híváson keresztül ívelő) végtelen ciklus annyira leterheli a rendszert, hogy az képtelen válaszolni (kvázi DoS-olja azt). PHP esetén van erre egy nagyon egyszerű mechanizmus, ami figyeli, hogy mi mennyi ideig fut, és ha túl sok idő telt el, egyszerűen kilövi. Nem is csoda, hogy a hosting szolgáltatók körében a PHP a leggyakoribb, hiszen erre könnyen lehet biztonságos hosting szolgáltatást építeni (a jogosultságok, memória limitek, idő limitek jó beállításával kiküszöbölhető, hogy a felhasználó megölje a szervert). Ilyen mechanizmust nem találtam JBoss-hoz (Tomcat-hez, mert valójában az intézi a web-es dolgokat), így marad a szerver újraindítása, és a log fájlok bújása.

Az ilyen hibák felderítésére a legegyszerűbb módszer, hogy a JBoss PID-re kiadunk egy kill -3 -at, aminek hatására a Java VM a log-ba hányja az aktuális szálak állapotát stack trace-el. Ilyen kill -3 -ból érdemes többet is nyomni néhány másodperces eltéréssel, hogy később ne csak az utolsó állapotot lássuk a szálaknak, hanem az egyes szálak működését folyamatában (pl. egy több metódusos végtelen ciklust így lehet leginkább kiszűrni). A baj az ilyen thread dump-okkal az, hogy a processzor használatot nem látjuk belőlük, így nem látszik, hogy pontosan melyik szálak próbálják megenni a processzort. Hogy ezt megtudjuk, adjunk ki egy ps -L auxH parancsot, ami az egyes szálak processzorhasználatát mutatja. A log-ot, és a ps eredményét az LWP/nid köti össze. A ps-ben látható LWP a szál egyedi azonosítója, amit hexadecimális formában nid néven a thread dumpban is megtalálunk. Tehát nincs más dolgunk, mint megkeresni a kiugró, extrém magas processzor használatot mutató szálakat, az ezekhez tartozó LWP-ket hexadecimálisra váltani, majd belekeresni a logban, hogy a hozzá tartozó szál mit csinál. Ezzel a módszerrel viszonylag egyszerűen megtalálhatjuk a kód kritikus részeit.

Annak idején én külföldi blog-ok alapján szedtem össze ezt a módszert, így gondoltam megosztom magyar nyelven is, hátha mások is hasznát veszik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése